بزودی نزد شما خواهیم آمد، هر آنچه بخواهید...
phone-icon 09127520905
Change language
درباره سولفات روی بدانیم

کاربرد سولفات روی

سولفات روی (ZnSO4) چیست؟

ZnSO4 یک ترکیب غیر آلی با نام شیمیایی سولفات روی است.

زینک سولفات یک مکمل غذایی است. در طول تاریخ به آن ویتوریول سفید گفته می شد. همچنین به عنوان Zincate ، Zinc sulfate  شناخته می شود.

این ترکیب در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی ذکر شده است. شما باید از مصرف این دارو با غذاهایی که دارای فسفر یا کلسیم زیادی هستند خودداری کنید زیرا این امر جذب بدن را برای شما دشوار می کند.

ابن ماده غیر قابل احتراق است و در آب محلول است. در هنگام تجزیه ، گازهای سمی اکسید روی و اکسیدهای گوگرد منتشر می شود. به طور گسترده ای در پیشگیری و درمان کمبود روی استفاده می شود.

خواص سولفات روی – ZnSO4

ZnSO4 زینک سولفات

 • وزن مولکولی / جرم مولی ۱۶۱.۴۷ گرم در مول
 • تراکم 3.54 g / cm³
 • نقطه جوش ۷۴۰ درجه سانتی گراد
 • نقطه ذوب ۶۸۰ درجه سانتیگراد
 • بدون بو
 • ظاهر پودری شکل به رنگ سفید

کاربرد سولفات روی

 • از نظر پزشکی از آن به همراه درمان کم آبی دهان استفاده می شود.
 • به عنوان یک ماده منعقد کننده در تولید ابریشم مصنوعی عمل می کند.
 • به عنوان ماده نگهدارنده چرم استفاده می شود.
 • در آبکاری روی به عنوان الکترولیت استفاده می شود.
 • در رنگرزی کاربرد دارد.
 • به عنوان قابض در قطره ها و لوسیون های چشم استفاده می شود.
 • این ماده برای درمان آکنه استفاده می شود.
 • اگر از ناراحتی معده رنج می برید می توانید قرص سولفات روی را به همراه غذا مصرف کنید.

سولفات روی برای چه استفاده می شود؟

روی یک ماده معدنی است که به طور طبیعی وجود دارد. روی برای رشد و سلامت بافت بدن مهم است. از سولفات روی برای درمان کمبود روی و جلوگیری از آن استفاده می شود.

آیا سولفات روی خطرناک است؟

تنفس زینک سولفات می تواند دستگاه تنفسی را تحریک کند ، باعث حالت تهوع ، استفراغ ، درد معده ، سرگیجه ، طعم فلزی و مرگ شود.

تماس با پوست می تواند به پوست آسیب برساند که منجر به زخم ، تاول و زخم می شود.

چه مقدار عنصر روی در سولفات روی منوهیدرات وجود دارد؟

این ماده حدود ۲۳ درصد عنصر روی است ، یعنی ۲۲۰ میلی گرم سولفات روی حدود ۵۰ میلی گرم روی است. این مقدار معمولاً روی برچسب مکمل شما قید می شود و باعث می شود تصمیم گیری در مورد مقدار نیاز روزانه آسان تر شود.

بهترین فرم روی برای مصرف مکمل چیست؟

جایگزین مناسب برای روی. روی پیکولینات ، استات روی و سیترات روی سه نوع مکمل روی هستند که بدن به راحتی جذب بدن می کند.

داشتن ویتامین های فراوان در دسترس برای تقویت سیستم ایمنی بدن با رسیدن فصل سرماخوردگی و آنفولانزا هوشمندانه است.

تفاوت روی و سولفات روی چیست؟

زینک سولفات یک فرم محلول در آب است ، به این معنی که به راحتی توسط بدن جذب می شود.

از این فرم کلاته برای جلوگیری از سرماخوردگی یا درمان کمبود روی نیز استفاده می شود.

نوع دیگری از روی کلاته گلوکونات روی است. این ماده معمولاً در اسپری های روی بینی یافت می شود و اغلب اورازینک نامیده می شود.

 

سولفات روی به عنوان یک ریز مغذی برای رشد گیاهان لازم است، بنابراین از این ماده در صنایع تولید سولفات ویتامینه روی و کود روی استفاده می شود. با توجه به نقش این ترکیب در رشد گیاهان و محصولات کشاورزی، قصد داریم در این مطلب به بررسی اثرا سولفات روی در حوزه کشاورزی بپردازیم.

اهمیت عنصر روی در گیاهان

عنصر روی یکی از عناصر تشکیل دهنده سولفات روی است که به عنوان یک ریز مغذی برای رشد گیاهان معرفی شده به طوری که اهمیت رشد گیاه در حضور مقادیر کافی روی، اخیراً مورد توجه محققان حوزه کشاورزی قرار گرفته است. کمبود روی در گیاه می تواند فرآیندهای زیستی، متابولیکی، فیزیولوژیکی و فتوسنتز را مختل کند؛ از سویی دیگر در اثر کمبود این عنصر در گیاهان، تشکیل مولکول های زیستی حیاتی نظیر قندها، پروتئین و …، با اختلال مواجه می شوند؛ نتیجه موارد فوق، تضعیف شدن گیاه، به خطر افتادن رشد و عدم حاصلخیزی گیاه خواهد بود.

سولفات روی به این دلیل برای تهیه کود مغذی روی استفاده می شود که در آب قابل حل است و می تواند به طور مؤثری میزان PH خاک را تنظیم کند. این عامل موجب می شود میزان روی قابل دسترس برای گیاه، افزایش یابد. توجه به این نکته ضروری است که خاک هایی که دچار کمبود عنصر روی هستند با استفاده از کود سولفات روی، قابل اصلاح می باشند؛ طبیعی است اگر محصولات کشاورزی نظیر ذرت، گندم، جو، مرکبات و … در این زمین ها کاشته شوند، رشد آن ها متأثر از حضور روی در خاک خواهد بود.

عوامل مؤثر در جذب کود سولفات روی در خاک

با توجه به اینکه سولفات روی، یک ترکیب محلول در آب است، و با دانستن این مسأله که حل شده این نمک با جدا شدن یون های محلول روی و سولفات انجام می شود، بنابراین هر عاملی که بتواند این فرآیند را کند کند، بر روی میزان کافی روی در خاک تأثیر خواهد گذاشت.

حلالیت عنصر روی در خاک به شدت به میزان اسیدیته وابسته است. اگر PH خاک افزایش یابد، یا به عبارتی دیگر، محیط خاک قلیایی شود، به منزله حضور یون های کربنات کلسیم در خاک بوده که این عامل می تواند یون های روی که از انحلال سولفات روی تولید شده اند را به دام بیاندازند. کربنات روی که از این طریق تولید می شود، میزان عنصر روی آزاد مورد نیاز گیاه را کاهش می دهد.

حضور یون های مزاحم نظیر مس، همراه با سولفات روی در خاک، موجب کاهش جذب روی خواهد شد چرا که این عنصر نیز مانند روی، میل ترکیبی با سولفات دارد و به میزان یکسان در گیاه جذب می شود. به نظر می رسد به دلیل اینکه مهم ترین قسمت گیاهان که با کودهای سولفات روی در تماس هستند، یعنی ریشه ها، اگر تحقیقات علمی بر روی واکنش های یونی و تبادل یون ها در خاک انجام گیرند می تواند در این زمینه تأثیر فرآوان داشته باشند.

 

بهترین زمان برای استفاده از کود سولفات روی در خاک

بسیاری از زمین های زراعی در مناطق مختلف، بخصوص در کشور ایران با مشکل کمبود روی مواجه هستند. بسیاری از محصولات به واسطه فقدان این عنصر، با کیفیت بسیار پایین رشد می کنند. به همین دلایل استفاده از انواع کودهای حاوی روی می تواند بافت خاک را بهبود بخشد و موجب کشت محصولات مرغوب تر گردد.

بهترین زمان برای استفاده از کودهای روی، هنگامی است که خاک با کمبود روی مواجه می شود. کمبود روی در انواع اراضی کشاورزی به دلایل مختلف رخ می دهد. افزایش قلیائیت خاک، وجود غلظت های زیاد از ترکیبات بی کربنات در آب ها آبیاری، عدم استفاده صحیح از کودهای کشاورزی در زمان های مناسب و افزایش میزان کودهای فسفاته در خاک، همه عواملی هستند که کمبود روی در خاک را در پی دارند.

خرید و فروش سولفات روی

ترکیب شیمیایی سولفات روی که برای مصارف صنعتی و کشاورزی استفاده می شود معمولاً با خلوص مورد نظر در صنایع تولید کننده تولید می شوند. بسته بندی های حاوی این پودر معدنی در وزن 25 کیلوگرم به فروش می رسند، اما اگر نیاز مصرف کنندگان بیش از این مقدار باشد، امکان فروش در مقادیر تناژ نیز وجود دارد. این ماده در دو ساختار سولفات روی 4 آبه و 7 آبه تولید می شود. برای خرید سولفات روی به صورت کریستاله و پودر دانه بندی بهتر است از طریق شرکت های بازرگانی معتبر در این زمینه اقدام شود تا کیفیت محصولات نیز تضمین گردد.

سبد خرید
سایدبار

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟