تصفیه آب و فاضلاب

ممبران تصفیه آب

ممبران (فیلتر ممبرین تصفیه آب filtration membrane filters یا غشاء ) در سیستم اسمز معکوس مهمترین و حساس ترین قسمت دستگاه تصفیه آب (water filtration membrane) می باشد. زیرا فشار عملیاتی مورد نیاز ارتباط مستقیم با ضخامت غشاء و قطر سوراخ های آن دارد. همچنین غشاء به علت تماس مداوم با مواد شیمیایی افزوده شده به آب، بایستی مقاوم بوده و با مواد بازدارنده و ضد رسوب گذار و زیست کش ها (Biocides) واکنش ندهد.

ممبران ممبرین دستگاه تصفیه آب filtration membrane filter

ممبران spiral wound membrane

ممبران اسمز معکوس لایه ای نازک است که اجازه عبور یون های خاصی را از غشا خود نمی دهد. طبق توانایی ممبرین در حذف یون ها از محلول ها، کاربرد اصلی آن در حذف نمک از محلول های آبی می باشد. قبل از سال 1990 از سلولوز استات در ساخت ممبران استفاده می شده است اما بعدها با ترکیبات پلی آمیدی تعویض شد، زیرا پلی آمید دارای قابلیت حذف نمک بالاتر با مصرف انرژی کمتر می باشد. به دلیل قابلیت حذف یون های غیر محلول از محلول بدون تغییر فاز از این غشا جهت حذف نمک و TDS آب استفاده می شود.

عوامل مؤثر در مقایسه غشاء ها عبارتند از:
1. . قطر سوراخ ها
2. . ضخامت
3. . مقاومت در مقابل مواد شیمیایی
4. . قیمت
5. . افت فشار
6. . شرکت سازنده

شرکت عمران سازان مهاب به عنوان نماینده انحصاری ممبران های csm  کره در ایران  می باشد و تمامی ممبرین ها دارای گارانتی می باشند.
علاوه بر ممبران های CSM کره، عمران سازان مهاب واردکننده ممبران های Filmtec  آمریکا، Hydranautics، Toray و  koch می باشد.